TEKNİK BİLGİLER

  • Bitki dikimi için en uygun zaman ne zamandır ?

Halk arasında dikim için en uygun zamanın ilk ve sonbahar ayları olduğuna dair bir genel kanı vardır. Günümüzde kaplı yani saksı içine alınmış bitkilerin dikimi yılın 12 ayı, hava ve toprak koşulları uygun olduğu müddetçe yapılabilir. Dikim zamanında toprağın kuru olması ve havanında yağışşız olması daha sağlıklı olacaktır.

Söküm ve çıplak köklü bitkiler için ( wired rootball, rootball ve bare root ) bitkiler için dikim kış ayları içinde yapılmalıdır. Bu bitkiler uyuma zamanlarında, yani bitki de kaba anlamda su hareketinin minumuma indiği son bahar sonu ve kış aylarında sökülmektedirler. Bu bitkiler saksıya alınmayacaksa söküldüklerinden hemen sonra kısa zaman içinde toprağa dikilmelidir.

  • Çim tohumu ne zaman atılmalıdır ?

Çim tohumu İstanbul ve Marmara koşulları içinde Nisan başı – Mayıs ortası ve sonbahar ayları içinde atılmalıdır. Bunun sebepi ise çim tohumun germine olabilmesi için bu aylardaki sıcaklık ortalamasının en optimum koşullarda olmasıdır. Aşırı sıcaklıklar çim tohumunun kavrulmasına, aşırı soğuklar ise çim tohumunun donmasına neden olacaktır.

  • Atacağım çim tohumu kaçlı karışım olmalıdır. En iyisi 6 lı karışım mıdır ?

Atacağınız çim tohumlarının karışım oranları ve türleri kullanılacak bölgenin iklim koşulları ve çim karışımının kalitesi ile direk orantılıdır. Bazen kullanılan 3 lü karışımlar hatte bazen tek türler, çoklu karışımlardan daha iyi sonuç vermektedir. Çim tohumu alırken bu işde uzman bir kimseden gerekli destek alınmasında fayda vardır.

  • Bahçemde hangi toprağı kullanmalıyım ?

Dikilecek bitkilerin gelişiminin sağlıklı olması, çimin estetik bakımdan güzel olması için bahçenin alt yapısı son derece önemlidir. Kullanılacak toprak killi olmamalı, içinde moloz ve diğer inşaat artıkları bulunmamalıdır. Yüksek bir su tutma kapasitesine sahip olmalı, dengeli bir pH’a sahip olmalı ve organik madde bakımından da zengin olmalıdır. Aynı şekilde bahçenin alt yapısında iyi yapılmış bir drenaj sistemi ve mümkünse sulama sistemi yapılmaldır.

  • Ne tür gübreler kullanmalıyım ve ne zaman gübreleme yapmalıyım ?

Piyasada artık bir çok ithal ve yerli gübre bulunmaktadır. Hepsinin de değişik özellikleri ve madde içeriği bulunmaktadır. Çim alanlar genel olarak mevsim başlarında gübrelenmelidir. Mesela kış başında çime yapılacak bir gübreleme çimin kış aylarında mukavemet kazanmasını sağlayacaktır. Çim canlı bir dokudur ve bir çok kimyasal maddeye ihtiyaç vardır. Bunlar arasında Zn, Pb, Mo, N, Fe ve diğerleri bulunmaktadır. Çim özellikle büyümenin hızlandığı ilk bahar ve sonbahar aylarında bu maddelere ihtiyaç duyacak ve bunlardan birisin eksikliği durumunda bozulmalara uğrayacaktır. Onun için bu aylarda yaklaşık 20 günde bir bu elementleri içeren kompoze gübrelerle çim beslenmelidir. Piyasadaki bazı gübrelerin çözünmeleri daha uzun olduğundan bunlar daha seyrek kullanılabilir.

Bitkiler için ise gübreleme ağırlıklı olarak ilkbahar ve yaz aylarında yapılmalıdır. Bu aylarda bitkilere kompoze gübreler verilebileceği gibi, çiçekli bitkilere fosforol ve güllere CaNo3 verilebilir. Aynı şekilde piyasada belirli türler için özel gübrelerde satılmaktadır. ( Açelya, Orman Gülü, Koniferler için )

  • Budama ne zaman yapılmalıdır ?

Budama genel olarak erken ilkbahar aylarında ve sonbaharda yapılmalıdır. Sonbahar budaması kış aylarına yakın zamanlarda yapılmamalıdır. Form verme amaçlı budama ise diğer aylarda da yapılabilir